FAQ

Zde jsou nejčastější dotazy našich zákazníků. Možná i právě vy mezi nimi najdete odpovědi na své otázky.

  • Mohu si dveře zakoupit přímo u Vás - od výrobce?

    Naše společnost se zabývá pouze výrobou a velkoprodejem. Doporučujeme drobným zákazníkům, aby se obrátili na naše prodejce v blízkosti svého bydliště. Nejvýznamnější zákazníci jsou uvedeni na našich webových stránkách.

  • Vyrábíte dveře v atypickém provedení?

    Zabýváme se sériovou výrobou dle evropských typizovaných norem, nicméně jsme schopni vyjít vstříc i požadavkům našich zákazníků a vyrobit dveře atypických rozměrů.

  • Lze vaše dveře použít jako vchodové dveře?

    Naše dveře jsou určeny pro oddělení prostorů v interiéru. Dveře protipožární LUME EXTRA nebo jiné z naší nabídky speciálních dveří je doporučeno použít i jako interiérové vstupní dveře do bytu. Pro zachování konstrukční stálosti dveří je nutné, aby prostory splňovaly následující kritéria:

    • teplotní rozdíl interiérů oddělených dveřmi max. 10°C (min.teplota interiéru 13°C)
    • doporučená vlhkost zdiva, omítek a podlah max. 5 %
    • relativní vlhkost vzduchu v interiéru 40 – 50 %

  • Jaká je rozteč použitého zámku?

    U všech interiérových dveří včetně protipožárních je použit zámek s roztečí 72 mm. U dveří bezpečnostních je rozteč zámku 72 nebo 90 mm.

  • Jak vybrat vstupní dveře a rozpoznat jejich vlastnosti?

    Na co si dát konkrétně pozor? Jak vybrat bezpečnostní dveře? A jak poznat, že jste nekoupili "zajíce v pytli"? 

    Jak vybrat vstupní dveře do bytu? 8 otázek a odpovědí, které potřebujete znát

    Rozhodli jste se pro změnu a vybíráte interiérové vstupní dveře do bytu nebo do domu? Materiály a technologie se neustále zlepšují. Vyznat se ve dveřích proto může být náročné. Na co si dát konkrétně pozor? Jak vybrat bezpečnostní dveře? A jak poznat, že jste nekoupili „zajíce v pytli“? Na vaše nejčastější otázky odpovídal odborník Ing. Jakub Mičunek ze společnosti Masonite, největšího výrobce dveří v ČR.

     Jaký by měl být první krok při výběru vchodových dveří?

    Vůbec nejdůležitějším parametrem je bezpečnost. Normy rozlišují 6 bezpečnostních tříd, které ukazují na odolnost dveří vůči poškození a vloupání. Do méně rizikových objektů můžete použít i dveře v nižších kategoriích 1 a 2. Třetí bezpečnostní třída značí dveře s vyšší odolností. Dveře 4. bezpečnostní třídy představují maximum pro zabezpečení bytu. Dveře 5. a 6. kategorie se na českém trhu nevyrábí – představují úroveň zabezpečení podobnou trezorům.

    Na první pohled nás u dveří určitě zaujme i design. Dokážou být dveře bezpečné a pěkné zároveň?

    Už dávno neplatí, že by vchodové dveře do bytu musely být z vnitřní strany oplechované nebo polstrované. Protihlukové, protipožární i bezpečnostní vlastnosti dveří dnes závisí hlavně na vnitřní materiálové skladbě dveřního křídla, na způsobu jeho zabudování, na bezpečnosti zámkové vložky a kování. Vrchní vrstva pak je designová. Oblíbené jsou například různé dekory dřeva.

                                                                                     

                           Dekor dub přírodní horizontální         Dekor borovice švédská horizontální

    Jaké další parametry, kromě bezpečnosti, tedy zvážit? Měly by mít dveře také protihlukové a protipožární vlastnosti?

    Ideálně ano. V současné době je skvělé, že lze tyto tři parametry snadno kombinovat, a to podle požadavků zákazníka. Umíme vyrobit dveře na míru. Zákazníci si je sami mohou navrhnout pomocí on-line konfigurátoru, kde si vyberou typ dveří, design i kombinaci jejich vlastností. Narůstajících požadavků na dveře si všímají i technici z našich prodejen, kteří stále více řeší nejen bezpečnost, ale také hlukovou izolaci a protipožární odolnost dveří.

    Dveře od poctivých výrobců mají jistě příslušné certifikáty. Jak poznáme, že jsme nekoupili zajíce v pytli?

    My v Masonite například každé dveře označujeme výrobní etiketou, kterou umisťujeme na spodní hranu dveří. Etiketa obsahuje údaje o typu dveří, o jejich povrchové úpravě, o dekoru, rozměru, orientaci, o datu výroby – to vše jsou věci, které by měl zákazník o svých nových dveřích vědět.

            

    A co protipožární a bezpečnostní dveře?

    Ty jsou opatřeny identifikačním štítkem, který je umístěný zpravidla na zámkové nebo na závěsové straně dveří. Tento štítek obsahuje třídu protipožární odolnosti, údaje o typu dveří, o výrobci, dále výrobní číslo, značku shody a další deklarované vlastnosti dveří, třeba neprůzvučnost uvedenou v decibelech.

    Jak lze ze štítku na dveřích zkontrolovat, že jsou dveře bezpečnostní a protipožární?

    Protipožární odolnost dveří je kritériem číslo jedna a dá se ověřit na identifikačním štítku kvalitního výrobce dveří.  Písmena EI2 označují kritéria dosažení mezních stavů, v tomto případě celistvosti a izolace, číslice 30 hodnotu požární odolnosti v minutách a označení DP označuje druh konstrukce. Protipožární bezpečnostní dveře poskytují vyšší zabezpečení bytu a většina pojišťoven takto zajištěnou nemovitost zvýhodňuje. Bezpečnostní třída je označena zkratkou RC. Vstupní bytové dveře by měly být použity od bezpečnostní třídy RC 2 a výše. Naše protipožární dveře můžou mít podle zvolené materiálové skladby i další vlastnosti, například mohou velmi dobře izolovat hluk. I tento parametr si můžete zkontrolovat na štítku dveří – v případě dveří LUME EXTRA Acoustic je hodnota vzduchové neprůzvučnosti 34 – 35 dB.

                                                                    

    Při výběru dveří je nutné řešit také rozměry a další parametry. Jaká je rozteč vámi vyráběných dveří? A do jakých zárubní jsou dveře určené?

    Vyrábíme typizované dveře podle normy ČSN 74 64 01, takže jsou určené pro typizované ocelové nebo obložkové zárubně. Bezpečnostní dveře se osazují vždy do ocelové zárubně, u bezpečnostní třídy RC2 je možno osadit do stávající, u vyšší třídy RC3 je nutno použít speciální, zesílenou zárubeň.  U všech interiérových dveří, včetně protipožárních, je použit zámek s roztečí 72 mm. U bezpečnostních dveří je rozteč zámku 72 nebo 90 mm.

    Vyrábíte dveře i v atypickém provedení?

    Zabýváme se především sériovou výrobou dveří podle evropských typizovaných norem, nicméně jsme schopni vyjít vstříc i požadavkům našich zákazníků a vyrobit dveře atypických rozměrů. V poslední době je například zájem o dveře výšky 210 cm.

    Dveře máme vybrány. Musí je montovat odborník?

    Ano. Montáž speciálních dveří s protipožární nebo bezpečnostní úpravou může provádět jen osoba s platným oprávněním k montáži požárních a bezpečnostních dveří. Jinými slovy, řemeslník musí být proškolen. Jen správně namontované dveře totiž budou bezchybně plnit svoji funkci. Stejně tak ke kolaudaci nebo při pravidelných kontrolách mohou hasiči vyžadovat „doklad o montáži PBZ“ nebo „doklad o kontrole provozuschopnosti PBZ“ (požárně-bezpečnostního zařízení), vystavený proškoleným montážníkem.

    Potřebujete vědět více? Prohlédněte si další časté otázky a odpovědi spojené s výběrem dveří.

    www.masonite.cz

     

  • Dodáváte dveře i s kováním?

    Dveře jsou osazeny zámkem a dveřními závěsy, které jsou již zahrnuty v ceně zakoupených dveří. Vrchní dveřní kování (rozetové/štítové kování, dveřní zavírač, cylindrická vložka atd.) v ceně dveří zahrnuto není.

    Zákazník si může některé typy dveřního kování a doplňků vybrat také z naší nabídky viz CeníkKatalog (toto kování je originálně zabaleno a přiloženo ke dveřím).

  • Jaké sklo používáte pro zasklení dveří?

    Jako standardní druh skla jsme na základě větší poptávky zvolili u většiny dveří sklo pískované. U hladkých bílých, kašírovaných 2/3 a Masonite řady profilovaných dveří používáme standardně typ skla kůra čirá.

    Dle požadavku zákazníka lze sklo do dveří bezplatně zaměnit za jiný (kromě Mastercarre), námi nabízený druh skla. Tuto změnu je ale třeba uvést do objednávky.

  • Do jakých zárubní jsou dveře určeny?

    Protože se jedná o typizované dveře dle ČSN 74 64 01, lze je osadit do typizovaných ocelových nebo obložkových zárubní.

  • Jak velký má být stavební otvor pro obložkové zárubně?

    Stavební otvor pro standardní obložkové zárubně by měl být vždy o 8-10 cm širší než jmenovitá šířka dveří a vyšší o 4-5 cm než jmenovitá výška dveří.

    Příklad: Jmenovitá šířka/výška dveří je 80/197cm, tzn., že stavební otvor musí být 88-90 cm šíroký a 201-202 cm vysoký. Výška se počítá od hotové podlahy.

    Zárubně se montují na hotovou podlahu a dokončené omítky. Pro protipožární obložkové zárubně je vhodný stavební otvor +11,5 cm k jmenovité šířce dveří a +6 cm k jmenovité výšce dveří.

  • Mohu si vybrat jinou barvu dveří?

    U dveří, které mají povrchovou úpravu tvořenou nánosem bílé akrylátové barvy, je možnost nástřiku jiného odstínu dle vzorníku RAL za příplatek, viz Ceník.

    U dveří, kde je povrchová úprava tvořena  povrchovým materiálem (Kašírovací fólie,  HPL, CPL, 3D polypropylen, PVC fólie), je možnost dodání pouze aktuálně nabízených dekorů, viz Katalog.

  • Jak jsou dveře značeny?

    Na každém výrobku se nachází výrobní etika, která je umístěna na spodní hraně dveří. Etiketa obsahuje údaje o typu dveří, povrchové úpravě, dekoru, rozměru, orientaci, data výroby a EAN kód.

    Dveře bezpečnostní a protipožární jsou opatřeny identifikančním štítkem, který je umístěn zpravidla na zámkové, případně na závěsové straně dveří.

    Identifikační štítek obsahuje třídu požární odolnosti, údaji o typu dveří, údaje o výrobci, výrobní číslo, značku shody, další deklarované vlastnosti dveří – bezpečnost, neprůzvučnost).

  • Kdo může provádět montáž interiérových dveří?

    Naše společnost nezajišťuje montáž dveří, ale provádí speciální školení pro firmy, které se zabývají montáží dveří.

    Protože se jedná o typizovaný výrobek, každá stavební firma by při montáži měla dodržovat běžný stavební postup.

    Pokud instalujete dveře sami do připravených zárubní, je nutné před instalací seřídit šroubovací závěsy dveří tak, aby po nasazení dveří na závěsy zárubně a jejich dovření byl na všech stranách dveří dosažen rovnoměrný odstup od hran zárubní. Tak se zamezí oděru povrchu dveří v polodrážkách i případnému dalšímu poškození dveří.

    Pokud je zárubeň deformována tak, že dveře nelze nainstalovat ani s využitím maximální vůle nastavení závěsů, doporučujeme přenechat úpravu dveří odborné firmě.

     Montáž dveří speciálních s protipožární a bezpečnostní úpravou, může provádět pouze osoba s platným oprávněním k montáži PBZ, které vydává výrobce (Masonite) na základě řádného proškolení. 

  • Kdo může provádět montáž a kontrolu provozuschopnosti požárně bezpečnostní zařízení (PBZ) resp. požárních resp. speciálních dveří?

    Montáž dveří speciálních s protipožární a bezpečnostní úpravou, může provádět pouze osoba s platným oprávněním k montáži PBZ, které vydává výrobce (Masonite) na základě řádného proškolení. Naše společnost zajišťuje pravidelné odborné školení na montáž a kontrolu provozuschopnosti PBZ  určené pro  fyzické osoby i firmy.

    Pro zjištění termínu školení nás kontaktujte na info@doornite.cz

  • Mohu dveře zakrátit?

    U dveří obyčejných interiérových (plné/prosklené/profilované/posvuné) je povoleno podříznutí max. 1,5 cm. Při nutnosti většího podříznutí využijte možnost rozšíření dveřního rámu nebo se prosím, obraťte na technické oddělení firmy Masonite, viz Kontakty

    • U dveří protipožárních LUME EXTRA a jejich odvozených variant (ty, které nesou v názvu LUME EXTRA) je povoleno podříznout max. o 2,5 cm.
    • U dveří bezpečnostních (nespadají-li do odvozených variant LUME EXTRA) je povoleno podříznout max. o 1 cm.
    • U dveří Klima je povoleno podříznout max. o 1 cm.
    • U dveří protipožárních prosklených je povoleno podříznout max. o 2 cm.

    Jiné úpravy než výše uvedené vždy diskutujte s prodejcem.

  • Jak nejlépe dveře přepravovat?

    Přeprava dveří se uskutečňuje v uzavřených nákladních prostorech. Nedoporučuje se přeprava např. na střeše osobního vozidla nebo v otevřeném přívěsném vozíku. Hrozí zde možnost poškození dveří oděrem, nasáknutí vodou v případě deštivého počasí (nebo zbytkovou vodou po něm), průhyb v délce při nerovnoměrném podložení, rozbití skla apod.

  • Jak se mají dveře skladovat a udržovat?

    Dveře musí být skladovány ve vodorovné nebo svislé poloze, vždy mají být podloženy tak, aby bylo zamezeno jeich průhybu (tzn. po celé délce dveří) Sklad má být suchý a dobře větraný.

    Povrch je možno čistit vlhkým hadříkem s příměí saponátu, který neobsahuje organická rozpouštědla nebo jiné žiraviny.

    Pro více informací je možnost nahlédnutí Podmínky pro skladování a údržbu

  • Jak jsou dveře baleny?

    Samotné dveře resp. hrany dveří jsou baleny do kartonového obalu a celý produkt je chráněň strečovou fóliíí proti prachu a špíně, případně jsou prosklené dveře prokládány voštinovými pásy, zabaleny do čirého igelitu, který je po svých krajích svařen a celý produkt je takto uzavřen v igelitovém obalu.

    Palety dveří jsou pak baleny a chráněny dalšími kartonovými prvky chránící kritická místa produktů při transportu.

  • Co to je vzdušník?

    Vzdušník slouží k zajištění průchodu vzduchu do prostoru uzavřeného dveřmi. Vzdušník slouží k zakrytí větracího otvoru, je vyroben z umělé hmoty v barvě hnědé nebo bílé, je zakryt sítkem. Vzdušníky je možno umístit do dolní i do horní části dveří. Kromě vzdušníku lze také použít větrací mřížku. Ta je také vyrobena z umělé hmoty v barvě bílé nebo hnědé. V ceníku je uvedena výše příplatku za použití vzdušníků nebo větrací mřížky.

  • Plní vaše společnost povinnosti vyplývající ze zákona č. 477/2001 o uvádění obalů na trh ?

    S firmou EKO-KOM a.s. jsme uzavřeli smlouvu o sdruženém plnění, s účinností od 1.7.2002 plníme své povinnosti zajistit zpětný odběr a využití odpadu z obalů způsobem podle § 13 odst. 1 písm. c) zákona o obalech a zapojili jsme se do Systému sdruženého plnění EKO-KOM pod klientským číslem EK-F00024887.

Sestavte si dveře na míru

x

V našem konfigurátoru dveří si sami online vytvoříte dveře podle svých představ. Vyberte si materiál, typ, barvu, výplň a tak dále. Svůj návrh pak pošlete nejbližšímu prodejci a máte hotovo.

vyzkoušet